• Reforma systému vzdelávania a odbornej prípravy - Premena tradičnej školy na modernú

• Ciele projektu

Inovovať a implementovať rozvojový program školy inovatívnymi metódami a formami využitím didaktických prostriedkov

Cieľové skupiny

·   Pedagogickí zamestnanci základnej školy Čečejovce

·   Žiaci základnej školy Čečejovce

Aktivita č. 1 je zameraná na pedagogických zamestnancov a žiakov nižšieho sekundárneho vzdelávania. Orientuje  sa na interdisciplinárny prístup regionálnej výchovy, ktorý je spoločný v niekoľkých predmetoch. Konkrétne je zameraná na vzdelávaciu oblasť Umenie a kultúra. Cieľová skupina pedagógov tejto aktivity inovovuje formy a metódy vyučovania umeleckých predmetov. Poskytne žiakovi možnosť prejsť od pasivity k tvorivému a samostatnému riešeniu problémov, rozvíjať svoje vyššie myšlienkové funkcie, komunikačné zručnosti, motorické zručnosti, podporovať orientáciu na pozitívne ľudské hodnoty, uvedomiť si národnú identitu na základe osvojenia si výpovede umeleckých diel a získať úctu k svojej kultúre. Zážitkovou formou učenia sa docieli výučba tradičných ľudových remesiel a ľudovej slovesnosti prostredníctvom inovácie  didaktických pomôcok. Žiaci s vývinovými poruchami učenia a marginalizovanej rómskej komunity budú mať možnosť rozvíjať svoje motorické schopnosti a zručnosti, ktoré budú môcť uplatniť pri výbere povolania.

Aktivita č. 2 je zameraná na pedagogických zamestnancov školy, ktorí vyučujú predmety integrované do vzdelávacej oblasti „Človek a príroda“ a žiakov nižšieho sekundárneho vzdelávania. Zlúčením školy s materskou školou zanikli odborné učebne na vyučovanie týchto predmetov, didaktické pomôcky sú zastaralé a formy vyučovania klasické. Zákonitosti prírody sa vyučujú izolovane. Cieľom aktivity je vyučovať prírodné javy ako systém novou formou vyučovania – blokovým vyučovaním. Prepojením učenia  s reálnym životom a inovovaním školského  vzdelávacieho  programu vo vzdelávacej oblasti  „Človek a príroda“ sa posilní  celostné  zmysluplné učenie vo vzájomných súvislostiach. Tým sa  docieli, aby žiaci marginalizovanej rómskej komunity získali pozitívny vzťah k celoživotnému vzdelávaniu, ukončili nižšie sekundárne vzdelávanie a mali rovnaké príležitosti vo vyššom sekundárnom vzdelávaní a výbere povolania.

Aktivita č. 3 je zameraná na pedagogických zamestnancov a žiakov primárneho stupňa vzdelávania. Edukácia sa v tejto oblasti zameriavala na rozvoj kognitívnych schopností. Zanedbali sa ostatné schopnosti a zručnosti. Zavedením novej formy a metódy vzdelávania sa posilnia hlavne osobnostné a sociálne kompetencie cieľovej skupiny žiakov. Novými metódami, zážitkovým učením vzrastá záujem o učenie, schopnosť efektívne sa učiť, zvyšuje sa školská úspešnosť, rozvíja sa nezávislé myslenie a schopnosť integrovane využívať  osvojené  kompetencie. Integrovaným tematickým vyučovaním dochádza k hlbšiemu  uvedomovaniu si svojho správania,  silných a slabých stránok. Integrované vyučovanie posilňuje schopnosť vytvárať a prezentovať vlastný názor. Zavedením tejto formy vzdelávania sa inovuje školský učebný plán primárneho vzdelávania, ktorý bude časťou školského vzdelávacieho programu školy. Doplnením didaktických prostriedkov sa vytvoria predpoklady na úspešnú implementáciu novej  formy edukácie. Táto forma vzdelávania umožní marginalizovanej rómskej komunite úspešne zvládnuť prvý ročník primárneho vzdelávania.