• Výročná správa o činnosti RŠ za rok 2018

• Rada školy pri Základnej škole s materskou školou, Školská 7, 044 71  Čečejovce

Výročná správa o činnosti Rady školy za rok 2018

Rada školy je ustanovená podľa § 24 zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Podľa daného zákona je Rada školy iniciatívny a poradný orgán, ktorého poslaním je vyjadrovať a presadzovať verejné záujmy, záujmy žiakov, rodičov a zamestnancov školy v oblasti výchovy a vzdelávania. Zároveň má Rada školy plniť funkciu verejnej kontroly.

Rada školy pri Základnej škole s materskou školou v Čečejovciach má 11 členov. V priebehu roka 2018 došlo k jednej zmene v zložení Rady školy:

• Ing. Roland Pelegrin nahradil Bc. Lukáša Macáka, ktorý sa členstva v Rade školy vzdal z dôvodu svojho zvolenia za starostu obce Čečejovce v novembri 2018.

Členmi Rady školy k 31. 12. 2018 boli:

1. Henrieta Dienesová – zástupca nepedagogických zamestnancov školy

2. Mgr. Ladislav Dringuš – delegovaný zástupca zriaďovateľa školy

3. Zuzana Dudášová – zástupca pedagogických zamestnancov školy

4. Mgr. Katarína Hegedűsová – zástupca rodičov základnej školy

5. Ing. Marcel Hintoš – delegovaný zástupca zriaďovateľa školy

6. Ing. Jozef Juhás – delegovaný zástupca zriaďovateľa školy

7. MUDr. Tünde Korčeková – zástupca rodičov základnej školy

8. Ing. Roland Pelegrin – delegovaný zástupca zriaďovateľa školy

9. Mgr. Helena Poláková – zástupca pedagogických zamestnancov školy

10. Iveta Sopčáková – zástupca rodičov základnej školy

11. Mgr. Monika Šoltésová – zástupca rodičov materskej školy

V roku 2018 zasadala Rada školy trikrát, a to pod vedením jeho predsedu Bc. Lukáša Macáka:

1. zasadnutie Rady školy sa uskutočnilo dňa 17. 1. 2018
          • Na tomto zasadnutí boli členovia Rady školy informovaní o priebehu udalostí a akcií, ktoré sa konali od posledného zasadnutia. Predseda Rady školy vyjadril poďakovanie za organizáciu a spoluprácu vedenia školy ako aj pedagógov na daných akciách (Športový deň rodín, Vianočná akadémia).
          • Pani riaditeľka školy Mgr. Monika Szanyiová informovala o použití finančných prostriedkov v roku 2017. Zároveň predložila návrh rozpočtu školy na rok 2018, v ktorom za najdôležitejší kapitálový výdaj určila nákup umývačky riadu pre školskú jedáleň, ako aj výmenu okien na školskej telocvični.
          • Predseda Rady školy podal informáciu o to, že Deň detí sa bude organizovať v spolupráci s obcou. Zároveň požiadal o spoluprácu pri zadaní žiadosti o odbornú diskusiu pre žiakov školy, ktorú mal viesť renomovaný historik z Ústavu pamäti národa.
          • Pani riaditeľka Mgr. Monika Szanyiová predložila svoj návrh na prípravu účelového cvičenia v spolupráci s Dobrovoľným hasičským zborom v Čečejovciach.

1. zasadnutie Rady školy sa uskutočnilo dňa 17. 5. 2018
          • Na tomto zasadnutí  predseda Rady školy podal informácie o priebehu prednášky historika z Ústavu pamäti národa, ktorá sa uskutočnila 11. apríla 2018. Ústrednou témou bola: „Totalitné režimy a nástup komunizmu“ a na prednáške sa zúčastnili žiaci 8. a 9. ročníka ZŠ.
          • Riaditeľka ZŠ Mgr. Monika Szanyiová informovala o potrebe navýšenia rozpočtu školy o dofinancovanie a vykrytie mzdových nákladov pre zamestnancov školskej jedálne, ktorí nedosahujú výšku minimálnej mzdy stanovenej zákonom. Zároveň informovala, že kapitálový výdavok určený na nákup umývačky riadu do školskej jedálne, bude nutne využitý na nákup nových plynových sporákov, ktoré nespĺňali bezpečnostné predpisy.
          • Riaditeľka ZŠ Mgr. Monika Szanyiová na zasadnutí informovala členov Rady školy o úspechoch žiakov ZŠ na rôznych súťažiach v školskom roku 2017/2018.
          • Predseda Rady školy Bc. Lukáš Macák informoval o príprave akcie s názvom Deň detí, ktorá sa mala zorganizovať 1. júna 2018 a na jej zorganizovaní spolupracovala obec ako aj ZŠ.

1. Zasadnutie Rady školy sa uskutočnilo dňa 19. 9. 2018
          • Na tomto zasadnutí Rady školy informoval predseda o priebehu akcie Deň detí, súčasťou ktorej bol aj Čečejovský maratón.
          • Riaditeľka ZŠ Mgr. Monika Szanyiová prečítala prítomným členom Rady školy Správu o výchovno-vzdelávacích výsledkoch za školský rok 2017/2018. Zároveň informovala o aktivitách a projektoch, do ktorých sa škola zapojila.
          • Riaditeľka ZŠ podala informáciu o Pláne práce školy na školský rok 2018/2019. Medzi hlavné úlohy uviedla dokončenie projektu na rekonštrukciu telocvične a projekt dostavby materskej školy
          • Riaditeľka ZŠ zároveň informovala o chode školskej jedálne v prípade, ak bude schválený zákon o bezplatnom obede pre všetkých žiakov. Vyjadrila potrebu spolupráce so zriaďovateľom a potrebu vyčlenenia prostriedkov na ďalšiu pracovnú silu do školskej jedálne.
          • Riaditeľka ZŠ potvrdila objednávku stojanov pre 20 bicyklov, ktoré budú umiestnené na školskom dvore.

Záverečné zhodnotenie činnosti Rady školy:

V roku 2018 Rada školy realizovala svoje aktivity v spolupráci s vedením školy, so zriaďovateľom a v úzkej spolupráci s rodičmi žiakov ako aj so zamestnancami školy. Rada školy nemusela v danom roku riešiť žiadne sťažnosti, podnety a žiadosti.

V Čečejovciach, dňa 12. marca 2019.

Predložené na zasadnutí Rady školy dňa 13. marca 2019.

.......................................................

Mgr. Katarína Hegedűsová