Základná škola s materskou školou, Školská 7, 044 71 Čečejovce
SPRÁVA VÝCHOVNO-VZDELÁVACEJ ČINNOSTI
MATERSKEJ ŠKOLY
ZA ŠKOLSKÝ ROK 2017/2018
„Dajme deťom krídla, aby vzlietli vysoko a doleteli čo najďalej.“
A) ZÁKLADNÉ ÚDAJE O ŠKOLE
Názov školy: Základná škola s materskou školou
Adresa: Školská 7, 044 71 Čečejovce
Riaditeľ školy: Mgr. Monika Szanyiová
Telefón: 055 4649211
E-mail: zssmscecejovce@gmail.com
Zriaďovateľ: Obec Čečejovce
1. Charakteristika zariadenia
V školskom roku 2017-2018 sa výchovno-vzdelávacia činnosť v MŠ realizovala v troch triedach.
Počet zapísaných detí : 69
Veková štruktúra detí : I. trieda Žabky: 2-4 ročné deti
II. trieda Zajkovia: 4-5 ročné deti
III. trieda Ježkovia: 5-6 ročné deti
Počet učiteliek : 6
I. trieda Žabky: tr.uč. Mgr. Adriána Havranková, Erika Lehocká
II. trieda Zajkovia: tr.uč. Bc. Martina Klaudia Pavlová, Alžbeta Fischer
III. trieda Ježkovia: tr.uč. Simona Golenyová, Zuzana Dudášová
Priemerná dochádzka
I. trieda – zapísaných: 26 detí
prerušenie dochádzky: 4 deti
priemerná dochádzka: 14 detí
II. trieda – zapísaných: 17 detí
priemerná dochádzka: 14 detí
III. trieda – zapísaných: 26 detí
prerušenie dochádzky: 1 dieťa
priemerná dochádzka: 19 detí
Vyučovací jazyk : slovenský
Prerušenie predprimárneho vzdelávania: K. Galková, N. Bitnerová, N. Bitnerová, O. Kulcsár, R. Lakatoš
Počet detí zapísaných do 1.ročníka ZŠ: 25
Počet detí s odkladom povinnej školskej dochádzky: 1
Údaje o počte zamestnancov
V MŠ vykonávalo odbornú výchovno-vzdelávaciu činnosť šesť pedagogických pracovníkov. Kvalifikačné predpoklady pedagogických zamestnancov spĺňali nasledovne:
p. Zuzana Dudášová – SPgŠ Prešov - učiteľstvo pre MŠ
sl. Erika Lehocká – SPgŠ Lučenec - učiteľstvo pre MŠ
p. Alžbeta Fischer – SPgŠ Prešov- učiteľstvo pre MŠ a vychovávateľstvo pre ŠKD, 1.atestácia
sl. Simona Golenyová – SSOŠ Bukovecká Košice - učiteľstvo pre MŠ a vychovávateľstvo
sl. M. Klaudia Pavlová – SSOŠ Bukovecká Košice – sociálno-výchovný pracovník, PF v Prešove vychovávatestvo, I.stupeň
p. Adriána Havranková – PF UMB v Banskej Bystrici - Predškolská pedagogika, II.stupeň, 1.atestácia
B) HODNOTENIE KONCEPČNÉHO ZÁMERU ŠKOLY
Tvorivo-humanistickou koncepciou výchovy a vzdelávania, v ktorej strede záujmu je dieťa ako aktívne vzdelávajúci sa subjekt, sme sa zamerali na podporovanie celostného osobnostného rozvoja dieťaťa. Cieľavedomým vedením, vychovávaním a vzdelávaním sme im poskytovali kvalitné základy do života i ďalšieho vzdelávania. Aktivizovali a motivovali rozvoj psychomotoriky, poznania, emocionality a sociobility detí a podporili ich vzťah k poznávaniu a učeniu sa hrou. V každodenných edukačných aktivitách sme rozvíjali tvorivosť a predstavy detí. Vo výchovno-vzdelávacom procese poskytovali dostatočný čas, priestor a možnosti hľadať a objavovať nové cestou sebarealizácie a utvárania vlastnej jedinečnosti, taktiež uplatňovali aktivizujúce metódy a formy práce, problémové učenie, posilňovali schopnosť sebahodnotenia a hodnotenia detí. V maximálnej možnej miere sme sa snažili zosúladiť činnosť školy s miestnymi podmienkami, požiadavkami a zvláštnosťami, s požiadavkami detí, rodičov a zriaďovateľa. Vytvárali priestor pre interaktívne zážitkové a skúsenostné učenie, prepájali učenie so životom a rozvíjali kľúčové kompetencie detí. Skvalitnili sme úroveň počiatočnej čitateľskej a pisateľskej gramotnosti, zvyšovali informačnú gramotnosť, rozvíjali a prehlbovali základy environmentálnej výchovy. Podarilo sa nám zvýšiť pohybovú aktivitu detí a ich pobyt na čerstvom vzduchu, športovanie a radosť z prirodzenej súťaživosti. V matematickej podoblasti sme rozvíjali a prehlbovali kritické a tvorivé myslenie detí. Naučili sme deti spôsobom primeraným veku, čo je zdravý spôsob života, ochrana zdravia a prvá pomoc, pestovali základy dopravnej disciplíny, vštepovali im zásady bezpečného správania sa v cestnej premávke.
C) HODNOTENIE PROJEKTOV
D) HODNOTENIE VÝCHOVNO – VZDELÁVACEJ ČINNOSTI
Neoddeliteľnou súčasťou predprimárneho vzdelávania je formovanie elementárnych základov kľúčových kompetencií dieťaťa s cieľom dosiahnuť školskú pripravenosť a získať základy pre rozvíjanie schopnosti učiť sa a vzdelávať sa po celý život. Ciele a vzdelávací obsah boli vyjadrené v jednotlivých vzdelávacích oblastiach tak, že boli kompatibilné so základnými požiadavkami na kombináciu vedomostí, zručností a postojov vyjadrených v koncepte tzv. kľúčových kompetencií.
Obsah vzdelávania v materskej škole je obsahom všeobecného vzdelávania a je štruktúrovaný v oblastiach všeobecného vzdelávania. Obsah jednotlivých vzdelávacích oblastí pokrýval a vyčerpával komplexne celý obsah vzdelávania v materskej škole.
Obsah vzdelávania v materskej škole bol vymedzený v nasledujúcich vzdelávacích oblastiach:
Vzdelávacie oblasti boli vzájomne prestupné a ciele jednej z nich bolo možné dosahovať aj pri realizácii obsahu z iných vzdelávacích oblastí. Pri plánovaní obsahu vzdelávania sa učiteľky snažili o vzájomné prelínanie vzdelávacích oblastí a ich integráciu v závislosti od vývinových špecifík a od úrovne dosiahnutých spôsobilostí detí v konkrétnej triede.
Jazyk a komunikácia
Učiteľky rozvíjali komunikačné kompetencie detí vo všetkých jazykových rovinách s využitím špecifického rozvojového potenciálu písanej reči. Vytvárali adekvátne prostredie a využívali vhodné metódy stimulujúce rozvoj otvorenej komunikácie. Využívali aktivity na rozvoj analyticko-syntetickej činnosti v rôznych organizačných formách a kvalitnou stimuláciou, kultivovanou komunikáciou boli vzorom pri formovaní komunikačných schopností detí. Vhodnými aktivitami rozvíjali spôsobilosti detí verbálne i neverbálne vyjadrovať svoje pocity, potreby, myšlienky. Na rozvoj predčitateľskej gramotnosti využívali učiteľky kreslené aj písané texty, maľované čítanie adekvátne vývinovej úrovne každého dieťaťa, rozvíjali súvislé vyjadrovanie detí prostredníctvom reprodukcie detských textov. Využívali individuálne i skupinové formy práce, ktoré prostredníctvom aktivizujúcich metód jazykového a rečového cvičenia dávali priestor k zvyšovaniu jeho úrovni, taktiež využívali hry a riekanky na rozvoj správnej výslovnosti a kládli dôraz na logopedickú prevenciu. Učiteľky volili a využívali vhodné texty rozmanitých žánrov a využívali aj informačné texty. Demonštrovali funkciu písanej reči prostredníctvom rôznorodých žánrov a podporovali pozitívny vzťah ku knihám a písanej kultúre, upevňovali čitateľské návyky pravidelným čítaním a bohatou ponukou textových žánrov. Venovali pozornosť a vytvárali príležitosti na vysvetlenie a vyvodenie významov nových a neznámych slov, pri práci s textami pri spoločnom čítaní viedli riadené rozhovory a diskusie, pri čítaní detských literárnych útvarov venovali osobitnú pozornosť použitým jazykovým prostriedkom. V rôznych vzdelávacích aktivitách učiteľky rozvíjali grafomotorické predpoklady písania detí.
Opatrenia:
Matematika a práca s informáciami
Vo výchovno-vzdelávacej činnosti volili učiteľky formy práce podporujúce objavovanie, skúmanie, porovnávanie a pochopenie. Hravou formou upevňovali poznanie číselného radu najprv do 5, neskôr do 10, aj od ľubovoľného čísla a umožnili deťom zisťovať počet objektov pomocou hmatu, sluchu ako aj v rôznych prostrediach. Vhodnou motiváciou a didaktickými hrami učiteľky viedli deti k pochopeniu a riešeniu úloh so základnými matematickými operáciami, umožnili deťom využívať orientáciu v priestore, rovine a rade v rôznorodých situáciách a hrách. Viedli deti k poznaniu, rozlíšeniu a opisu plošných a priestorových geometrických útvarov v spontánnych i riadených činnostiach. Predstavili deťom meranie prostredníctvom jednoduchých hier aj pomocou neštandardných jednotiek, vytvorili rôzne situácie na porovnávanie a usporiadanie predmetov poda určených kritérií. Podporovali sebavedomie, samostatnosť dstí a istotu vo svoje schopnosti pri riešení problému primeraným hodnotením a povzbudzovaním. Učiteľky preferovali námetové a edukačné hry, manipuláciu s trojrozmernými predmetmi. Správne formulovali problémové otázky a vytvárali priestor na vyslovenie názoru a hľadanie riešení deťmi, v spontánnych i riadených činnostiach navodili hrové aktivity na riešenie jednoduchých problémových úloh a rozvíjali logické myslenie.
Pri jednoduchej manipulácii s PC si deti upevňovali elementárne zručnosti, učili sa orientovať v jednoduchých detských edukačných programoch napr. Detský kútik, Cirkus Šaša Tomáša, Výlety Šaša Tomáša, Veselá lienka, Dominik, využívali výtvarný softvér RNA a digitálne hračky Bee-Bot a bager Constructa-Bot. Deti III. triedy aktívne využívali získané elementárne zručnosti pri práci s interaktívnou tabuľou, pracovali v rôznych softvéroch, riešili úlohy zo vzdelávacieho portálu Planéta vedomostí (www.planetavedomosti.iedu.sk/) a úlohy z interaktívneho programu Dieťa a svet (www.abcmaterskeskoly.sk/). Deti získavali informácie z rôznych zdrojov - detských časopisov, encyklopédií a kníh.
Opatrenia:
Človek a príroda
Učiteľky využívali silné stránky a záujmy detí na rozvíjanie tých vedomostí, zručností a schopností, v ktorých zaostávali, viedli deti k vyjadrovaniu aktuálnych predstáv o predmetoch, javoch a situáciách tak, aby malo každé dieťa možnosť vyjadriť svoju predstavu a prostredníctvom premyslených podnetov učiteľky ju meniť a zdokonaľovať.
Vo vzdelávacích aktivitách volili také podnety, aby deti v čo najväčšej miere získavali skúsenosť s reálnymi predmetmi, javmi a situáciami, volili podnetné, stimulujúce situácie, ktoré vzbudzujú u detí snahu poznávať prírodné reálie. Učiteľky boli pre deti vzorom zvedavej a bádajúcej osoby, ktorá kladie otázky a hľadá odpovede, rozvíjali prírodovednú gramotnosť a špecifické spôsobilosti, ktoré deťom dávajú nástroje na zorientovanie sa v nových poznávacích situáciách, pomáhajú im systematizovať skúsenosť a vytvárať zmysluplné poznanie o fungovaní sveta. Rozvíjali prírodovedné spôsobilosti ako pozorovanie (cieľavedomé získavanie nových informácií z prostredia), kategorizovanie (porovnávanie a triedenie na základe cieleného pozorovania) a empirická komunikácia (vyjadrená argumentáciou, vlastnou skúsenosťou), taktiež rozvíjali spôsobilosti tvoriť predpoklady, ktoré vedú deti ku skúmaniu predmetov, javov a situácií pokusom a omylom alebo jednoduchým pozorovaním. Podporovali deti v ich bádateľskej snahe, usmerňovali ich tak, aby dospeli k zmysluplnému poznaniu a poskytovali im informácie, ktoré im pomohli uchopiť základné prírodovedné pojmy. Učiteľky rozvíjali spontánny a prirodzený záujem o spoznávanie nového a učili deti aplikovať v hre získané poznatky a skúsenosti.
Opatrenia:
Človek a spoločnosť
Vo vzdelávacích aktivitách učiteľky viedli deti k základnej orientácii v blízkom spoločenskom prostredí – v jeho časových, priestorových, sociálnych, medziľudských vzťahoch, umožnili deťom zoznámiť sa s blízkym a vzdialenejším prostredím na základe významných geografických a historických prvkov najmä prostredníctvom pozorovania a následného zdieľania zážitkov a skúseností detí. Oboznámili deti s režimom dňa, v ktorom poznávajú jednotlivé časové úseky dňa, rozlišovať časové vzťahy týždňa, mesiaca a roka, viedli deti k poznávaniu a orientácií v okolí prostredníctvom dominánt obce, v ktorom deti žijú, oboznámili ich aj s kultúrou a spoločenským dianím v regióne či vlasti jako aj s hlavným mestom Slovenskej republiky. Učiteľky učili deti pravidlá cestnej premávky a dopravných pravidiel vo vzťahu k deťom a to v role chodca, cyklistu či kolobežkára, ako aj k ich praktickému overeniu s využitím dopravného ihriska. Využívali metódy poznávania spoločenského prostredia – didaktická hra, pozorovanie, zážitkové učenie a riadený rozhovor opierajúci sa o skúsenosti detí. Kládli dôraz na utváranie identity detí najmä na základe rodinných väzieb a na získavanie elementárnych sociálnych zručností dôležitých pre ich sociálnu komunikáciu medzi rovesníkmi a pre fungovanie detí medzi ľuďmi v širšom spoločenskom prostredí. Viedli deti k osvojeniu si kultivovaného správania s dodržiavaním základných pravidiel slušnosti, rozvíjali sebareflexiu a vnímanie a rozoznávanie pozitívnych a negatívnych emócií a vlastností u seba a u druhých osôb prostredníctvom taktného usmerňovania detí. Rozvíjali predpoklady pre prosociálne cítenie a správanie detí, napr. pre uplatňovanie vďačnosti, pomoci, obdarovania, delenia sa a pod., s dôrazom na pozitívny model etického správania sa učiteľky a viedli deti k vytvoreniu si adekvátneho sebaobrazu a k získaniu adekvátnej sebaúcty.
Opatrenia:
Človek a svet práce
Učiteľky rozvíjali základné zručnosti detí zvládať úkony bežného dňa a zručnosti pri používaní nástrojov potrebných v bežnom živote. Vytvárali dostatočný priestor s dostatočným materiálnym zabezpečením na to, aby každé dieťa malo rovnakú možnosť prakticky si rozvíjať elementárne zručnosti ako i elementárne technické myslenie. Vytvárali situácie pre deti na spoznávanie vlastností materiálov a využívali to, čo o materiáloch vedia, podporovali deti v úspešnosti technických zadaní, rozvíjali vnímavosť voči prostrediu, umožnili pozorovanie vlastností predmetov, pokusom a omylom skúšali rôzne riešenia, tvorivo pristupovali k využívaniu dostupných materiálov a nástrojov. Viedli deti k tvorbe vlastných postupov, resp. k spontánnej modifikácii zadávaných postupov.
Opatrenia:
Umenie a kultúra
Edukačnú činnosť učiteľky smerovali na rozvoj elementárnych hudobných schopností, zručností a návykov detí, vytvárali priestor pre osobnú skúsenosť s rytmizáciou v podobe: rytmizácie riekaniek, slov a slovných spojení, rytmických dialogických hier a rytmických sprievodov k piesňam či riekankám. Učili deti nielen spievanie vhodných a pre detského interpreta primeraných piesní (ľudové piesne, piesne vytvorené pre potreby výchovy dieťaťa, populárne piesne pre deti), ale aj prácu s detským hlasom prostredníctvom hlasových a dychových cvičení a hier s hlasom a dychom, rozvíjali vokálne kompetencie a odstraňovali nespevnosť detí, uplatňovali správne spevácke návyky do takej miery, do akej ich môžu mať deti predškolského veku osvojené. Vytvárali pedagogické situácie, v ktorých deťom umožnili využívať hudobné nástroje Orffovho inštrumentára, aj vlastnoručne zhotovené rytmické nástroje, rešpektujúc hudobné cítenie a predstavy detí. Učiteľky viedli deti k tomu, aby svoje pocity z počúvanej hudby pomenovali – verbalizovali, vyjadrili pohybom či výtvarne. Učili deti spájať tanečné prvky aj s hrou na tele (tlieskanie, plieskanie, podupy) do jednoduchých choreografií, využívali imitáciu ako východisko hudobno-pohybových činností a hudobno-pohybových hier a vytvorili priestor pre tvorivé pohybové stvárnenie hudobných podnetov.
Učiteľky sa snažili dosiahnuť, aby deti prostredníctvom hravých výtvarných činností s materiálmi a nástrojmi pomocou jednoduchých výtvarných vyjadrovacích prostriedkov vyjadrovali svoje predstavy, rozvíjali si fantáziu a tvorivosť, získavali a rozvíjali si elementárne výtvarné schopnosti, zručnosti a návyky. Výtvarnými činnosťami viedli deti k poznávaniu a pomenovávaniu tvarov, k objavovaniu významu v novovzniknutých tvaroch a k vyjadrovaniu sa k vlastnej výtvarnej činnosti a produktu a tiež k artefaktom iných detí. Rozvíjali elementárne zručnosti pri skladaní papiera vytváraním jednoduchých papierových skladačiek a pri práci s mäkkým modelovacím materiálom modelovaním jednoduchých figurálnych a geometrických tvarov. Učili deti spoznávať základné a zmiešané farby a techniku práce s nimi na základe experimentovania s farbami a ovládania maliarskeho nástroja, kládli dôraz na osobné prejavy detí prostredníctvom širokej škály výtvarných vyjadrovacích prostriedkov, z ktorých si vyberali a kombinovali ich. Učiteľky vytvárali priestor na stretnutie s umeleckým dielom, utvárali prvé základy vedomého emocionálne podloženého vzťahu k umeniu, prostredníctvom aktívnych výtvarných činností a rozhovorov s učiteľkami a inými deťmi oboznámili deti s rôznymi druhmi výtvarného umenia a umožnili im reagovať výtvarnými prostriedkami na výtvarné dielo.
Opatrenia:
Zdravie a pohyb
Učiteľky poskytovali základné informácie súvisiace so zdravím a súčasne prostredníctvom vhodných telesných cvičení viedli deti k osvojeniu a zdokonaľovaniu pohybových schopností a zručností. Motivovali deti k pohybovej aktivite a využívali ju v každodennom živote bez pocitu únavy alebo vyčerpania,viedli deti k pochopeniu významu zdravia pre človeka, pochopenie významu pohybu pre zdravie a načrtli hlavné charakteristiky zdravého životného štýlu. Učiť deti k správnemu držaniu tela, ktoré vhodne podporili adekvátnymi zdravotnými cvičeniami. Viedli deti k dodržiavaniu hygienických zásad a osvojovaniu si základných hygienických návykov, učili deti kultúre stolovania používaním príboru a udržiavaním čistoty pri stolovaní, i základné sebaobslužné činnosti ako sú obliekanie, vyzliekanie, obúvanie. Poskytovali deťom dostatok priestoru na pohybové vyjadrenie a súčasne ich motivovali k osvojovaniu si nových pohybových zručností, ktoré sú predpokladom pre ich ďalší motorický vývin. Pri realizácii telesných cvičení dbali na správnu techniku vykonania jednotlivých cvičení tak, aby bol zachovaný ich fyziologický účinok. Realizovali s deťmi v areáli materskej školy kolobežkovanie, sánkovanie a iné sezónne aktivity, vhodnými cvičeniami podporovali nácvik správnej techniky týchto pohybových zručností. Zvýšili pohybovú aktivitu detí vo všetkých činnostiach počas celého dňa, účelne využívali priestory telocvične, školského dvora, detského a multifunkčního ihriska a spestrili pohybové aktivity používaním telovýchovného náčinia a náradia. Zvýšenú pozornosť venovali otužovaniu organizmu detí, naučili deti pohybovým zručnostiam a správnej koordinácii hlavne v atletických a gymnastických cvičeniach a v základných individuálnych prvkoch loptových hier. Učili deti vyhrávať i prehrávať, zvyšovali ich fyzickú kondíciu, vytrvalosť, silu a odolnosť, pričom postupovali podľa individuálneho tempa a rozvojových možností každého dieťaťa.
Opatrenia:
E) AKTIVITY MŠ
SEPTEMBER
29.09.2017
OKTÓBER
05.10.2017
11.10.2017
NOVEMBER
DECEMBER
JANUÁR
FEBRUÁR
MAREC
APRÍL
zdravých škôl, zriadenie bylinkovej záhradky 11.04.2018
program 26.04.2018
MÁJ
JÚN
01.06.2018
Nezrealizované aktivity:
Deň matiek – z dôvodu rekonštrukcie kultúrneho domu
F) HODNOTENIE KRÚŽKOVEJ ČINNOSTI
V uplynulom školskom roku deti MŠ navštevovali krúžok anglického jazyka. Krúžkovú činnosť zabezpečila a spolufinancovala obec a zastrešovala ju jazyková škola EMPIRE Košice s.r.o.. Krúžok bol 1x týždenne 45 minút pod vedením lektorky AJ Andrei Niny Gašparovičovej. Krúžok navštevovalo spolu 28 detí, z toho 19 detí z III. triedy a 9 detí z II. triedy.
G) HODNOTENIE VNÚTROŠKOLSKEJ KONTROLY
Hospitačná činnosť ako jedna z foriem kontroly bola zameraná na plnenie cieľov obsiahnutých vo vzdelávacích oblastiach ŠVP, na plánovanie výchovno-vzdelávacej činnosti s ohľadom na potreby a záujmy detí, ako aj organizáciu výchovno-vzdelávacej činnosti, edukačný proces a výsledky učenia sa detí.
H) ĎALŠIE VZDELÁVANIE PEDAGOGICKÝCH ZAMESTNANCOV
V tomto školskom roku sa pedagogickí zamestnanci zúčastnili a ukončili nasledovné vzdelávacie programy:
Mgr. A. Havranková
Alžbeta Fischer
Erika Lehocká
Zuzana Dudášová
Simona Golenyová
Martina Klaudia Pavlová
I) MATERIÁLNO – TECHNICKÉ A PRIESTOROVÉ PODMIENKY MŠ
Stav priestorov slúžiacich výchove a vzdelávaniu detí zodpovedá výchovno-vzdelávacím požiadavkám. Za finančnej pomoci vedenia ZŠ s MŠ a zriaďovateľa sme zakúpili nábytok, stoly a stoličky do III.triedy, na detské ihrisko vahadlovú hojdačku, vláčik s tunelom a domček s tabuľou. Rodičovské združenie prispelo k zakúpeniu ďalšej vahadlovej hojdačky na detské ihrisko, financovali výtvarný materiál, ako aj knižné odmeny na koniec školského roka. Údržba a úprava areálu školy v priebehu celého roka bola vykonávaná vlastným zamestnancom školy a vlastnou technikou.
J) ZÁVER
Materskú školu a rodinu spája spoločný záujem o dieťa a rozvoj jeho osobnosti. Preto sme prehlbovali a skvalitňovali vzájomnú spoluprácu, vo výchovno-vzdelávacej činnosti v maximálnej miere uplatňovali pedagogické majstrovstvo smerujúce k rozvoju elementárnych základov kľúčových kompetencií detí predškolského veku.
V Čečejovciach dňa 30.06.2018
Vypracovala: Mgr. Adriána Havranková .................................................