• Rada školy pri Základnej škole s materskou školou, Školská 7, 044 71  Čečejovce

Výročná správa o činnosti rady školy za rok 2020

Rada školy je ustanovená podľa § 24 zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Podľa daného zákona je rada školy iniciatívny a poradný orgán, ktorého poslaním je vyjadrovať a presadzovať verejné záujmy, záujmy žiakov, rodičov a zamestnancov školy v oblasti výchovy a vzdelávania. Zároveň má rada školy plniť funkciu verejnej kontroly.

Rada školy pri Základnej škole s materskou školou v Čečejovciach má 11 členov. V priebehu roka 2020 došlo k zmene v zložení rady školy, kedy Mgr. Katarínu Hegedűsovú (zástupca rodičov základnej školy) nahradila pani Tímea Pelegrinová.

Členmi rady školy k 31. 12. 2020 boli:

1. Henrieta Dienesová – zástupca nepedagogických zamestnancov školy

2. Mgr. Ladislav Dringuš – delegovaný zástupca zriaďovateľa školy

3. Zuzana Dudášová – zástupca pedagogických zamestnancov školy

4. Ing. Marcel Hintoš – delegovaný zástupca zriaďovateľa školy

5. Ing. Jozef Juhás – delegovaný zástupca zriaďovateľa školy

6. MUDr. Tünde Korčeková – zástupca rodičov základnej školy

7. Ing. Roland Pelegrin – delegovaný zástupca zriaďovateľa školy

8. Tímea Pelegrinová – zástupca rodičov základnej školy

9. Mgr. Helena Poláková – zástupca pedagogických zamestnancov školy

10. Iveta Sopčáková – zástupca rodičov základnej školy

11. Mgr. Monika Šoltésová – zástupca rodičov materskej školy

V roku 2020 zasadala rada školy jedenkrát, a to pod vedením jej predsedníčky Mgr. Kataríny Hegedűsovej:

Zasadnutie rady školy sa uskutočnilo dňa 24. 6. 2020

• Na tomto zasadnutí predsedníčka rady školy Mgr. Katarína Hegedűsová predniesla členom RŠ výročnú správu o činnosti RŠ za rok 2019. Rada školy pri ZŠ s MŠ v Čečejovciach mala 11 členov a počas kalendárneho roka 2019 sa konalo šesť zasadnutí. Predložená podrobná výročná správa je súčasťou dokumentácie RŠ.
          • Riaditeľka školy RNDr. Žaneta Takáčová informovala členov rady školy o kritériách a spôsobe hodnotenia výsledkov v jednotlivých predmetoch v čase mimoriadnej situácie spôsobenej prerušením vyučovania v školách v školskom roku 2019/2020.
          • V ďalšom bode programu zasadnutia riaditeľka školy RNDr. Žaneta Takáčová informovala členov rady školy, že vyhodnotenie výchovno-vzdelávacích výsledkov ZŠ s MŠ Čečejovce za II. polrok školského roka 2019/2020 bude prezentovať až v septembri 2020. V stručnej analýze činnosti školy za uplynulé obdobie konštatovala počet neklasifikovaných žiakov a počet znížených známok zo správania z dôvodu neospravedlnených hodín. Riaditeľka školy zároveň informovala o počte zapísaných žiakov do základnej školy, ako aj do materskej školy. Zároveň konštatovala, že na stredné školy boli prijatí všetci žiaci končiaceho ročníka.
          • Riaditeľka školy RNDr. Žaneta Takáčová zároveň informovala o plnení plánu práce školy v školskom roku 2019/2020. Do marca 2020 sa plány plnili priebežne podľa stanovených termínov. Po prerušení vyučovania z dôvodu pandémie COVID-19 sa nemohli zrealizovať všetky akcie a aktivity, ktoré boli naplánované. Počas tohto obdobia pedagógovia školy realizovali dištančné vzdelávanie cez internet, resp. sa pracovné listy doručovali žiakov vo vytlačenej forme.
          • V rámci diskusie informovala riaditeľka školy RNDr. Žaneta Takáčová, že sa na školskom dvore bude kresliť dopravné ihrisko a zároveň v spolupráci s obcou Čečejovce dôjde k vymaľovaniu oplotenia školy. Do školskej jedálne sa zakúpil digestor na odsávanie pary ako aj nové nerezové stoly.
          • Mgr. Ladislav Dringuš informoval členov rady školy, že po rokovaní obecného zastupiteľstva bol plánovaný projekt prístavby materskej školy zrušený z viacerých dôvodov. Podľa predbežných plánov je pripravovaný nový projekt, ktorý zohľadní aktuálne potreby MŠ a s prístavbou by sa malo začať v kalendárnom roku 2021.
          • Členovia rady školy sa zapojili do diskusie ohľadom zvýšenia bezpečnosti žiakov a pedagógov na škole. MUDr. Tünde Korčeková navrhla, že jedným z riešení, ako zabezpečiť bezpečnosť na škole by bol systém „elektronického vrátnika“, kde by do pavilónov školy nemohli vstupovať nepovolané osoby. V budúcnosti sa v spolupráci s obcou Čečejovce uvažuje aj o kamerovom systéme na školskom dvore.
          • Mgr. Katarína Hegedűsová sa vzdala členstva v rade školy ku dňu 25. 6. 2020 z osobných dôvodov. O tomto rozhodnutí bol informovaný aj zriaďovateľ ZŠ s MŠ Čečejovce.

Záverečné zhodnotenie činnosti rady školy:

V roku 2020 rada školy realizovala svoje aktivity v spolupráci s vedením školy, so zriaďovateľom a v úzkej spolupráci s rodičmi žiakov ako aj so zamestnancami školy. Rada školy nemusela v danom roku riešiť žiadne sťažnosti, podnety a žiadosti. Činnosť rady školy bola značne obmedzená z dôvodu  celosvetovej pandémie koronavírusu COVID-19, kedy bolo nariadením MŠVVaŠ SR prerušené vyučovanie na školách od 16. marca 2020 do 1. júna 2020 a následne od 18. decembra 2020.

V Čečejovciach, dňa  26. 4. 2021

Predložené na zasadnutí Rady školy dňa 26.apríla 2021.

Mgr. Ladislav Dringuš

podpredseda rady školy